Orange Country-Newport-Balbao Adası-Chinatown-Little Tokyo-Griffith Gözlemevi-Hollywood-Beverly Hills-Santa Monica

Dünya’nın farklı ülkelerinde ve Cennet Ülkemiz’de keyifli bir yolculuğa çıkmayı teklif ediyorum. İlk yolculuğumuzu maceralarla dolu Amerika’ya yapmak istedim. Elime Los Angeles(LA) biletini aldığımda nasıl bir masala dahil olacağımı bilemiyordum ama daha uçak inişe geçtiği sırada büyülü şehir kendini belli etmeye başladı. Yaklaşık 13 saatlik yolculuğun yorgunluğu biranda yerini dingin bir hale bıraktı.Downtown bölgesindeki plazalar dışında düzenli evler,iki dirhem bir çekirdek yollar ve eşsiz kumsallarıyla daha kuşbakışı görüntüsüyle bizi etkisine almayı başardı.

Kalacağımız otele doğru ilerlerken çoğu bayanda olduğu gibi alışveriş için en güzel yerler,günbatımını hangi sahilde izlemek anlamlı olur gibi sorular vardı aklımda;dinlenmek ve yemek bu yolculukta en son düşünülecek konulardı. OC’ye yakın Newport ve Laguna sahilleri sabah kahvaltınızı ve sonrasındaki sımsıcak sahil yürüyüşlerinize eşlik edecek görülmesi gereken yerlerdendir. Eğer bu bölgedeyken gün batımı yaklaşıyorsa Newport plajına yakın “Corona Del Mar” bölgesinde olmaya çalışın ve Balbao Adası’ndaki şirin restaurantlarda akşam yemeği molasınıda programınıza eklemeyi unutmayın.LA merkezindeki Downtown bölgesi plazalarla süslenmiştir.

Hediyelik eşyalar,hatıra için süsler almayı düşünüyorsanız uzakdoğu kültürlerinden ipuçları veren Chinatown ve Little Tokyo bölgelerine uğrayabilirsiniz.Sanata meraklılar için;bölgeye yakın Sanat müzesi(Museum of Comtemporary Art),Doğal Tarih Müzesi(Natural History Museum of LA) ve California Science Center ziyaret edilebilir.

Ve gelelim Kaliforniya’nın en çok ziyaret edilen yerleri arasında olan Griffith Gözlemevine,Hollywood dağının güney tarafında,1134 metre yükseklikte bulunuyor.LA havzasının hemen her tarafından görülebilen yapı,şehrin en güzel ve kapsamlı manzarasına sahip.Art Deco,Modern,Yunan Uyanışı ve Beaux Arts tarzlarından esinlenilerek yapılan bina rasathane görünümündedir. Bu sıra dışı mimari ve ihtişamı sayesinde açılışından kısa süre sonra yüzlerce film ve televizyon yapımında öne çıkan bir mekandır.Gözlemevinin üst katında Samuel Oschin planetaryumunu ziyaret edip Kaliforniyalı gözlemcilerin bugünkü uzay anlayışımıza nasıl şekil verdiklerini inceleyebilirsiniz.

Gündüzleri gökyüzü açıksa güneş teleskoplarından güneşi yakından görebilir ve geceleyin de optik teleskoplardan gökyüzünü inceleyebilirsiniz.Biraz uzak olsada ünlü Hollywood yazısını arkanıza alarak çekileceğiniz alternatif noktalardan biridir.

Filmlerin ve televizyon endüstrisinin merkezi olan Hollywood’un en eğlenceli yanı;heran sevdiğiniz bir filmin çekiminde olduğunuzu hissetmenizdir. Hollywood Caddesinde yürürken solunuzdan Kaptan Jack Sparrow geçerken sağınızdan Örümcek Adam sizi ağlarıyla selamlamaktadır.Hollywood Şöhretler Kaldırımı(Hollywood Walk of Fame);ünlülerin el izleri bazılarınınsa hem el hem ayak izi,bu izlerin bırakıldığı tarihle birlikte Hollywood caddesinin en popüler ve kalabalık noktasıdır.

Hollywood Şöhretler Kaldırımı’nda yıldızı bulunan ünlü boksör Muhammed Ali’nin “Peygamber’imin adını ayaklar altına koydurmam” sözlerinin üzerine Muhammed Ali’nin yıldızı,Kodak Tiyatrosu’nun üzerine asılmıştır.Oscar ödül törenlerinin gerçekleştirildiği Kodak Tiyatrosu’na ve Sunset bulvarındaki herşey 1$,5$ ve 10$ olan dükkanlara uğramadan olmaz.Hollywood hatıralarımın çoğunu burdan aldım.

Ve gelelim küçüklüğümdeki en sevdiğim çizgifilmine adını veren LA’in kalbi olan Beverly Hills’e.En ünlü caddesi Rodeo Drive’da yürürken Bijan’ın önünde park halinde duran Dünya’daki en değerli arabalardan olan Bugatti‘yi incelemeden geçmeyin.Lüks markaların ve şık restaurantların bulunduğu palmiyelerin gölgelendirdiği bu caddenin keyfini çıkarmak için uzun zaman ayırmanızı spor ama şık giyinmenizi tavsiye ederim.Soluğu LA gezisindeki en özel yerim olan Santa Monica’da aldık.Bir tarafta dalga seslerinin verdiği huzur,sörf yapanları izlemenin keyfi ve alışveriş sevenler için farklı markalarında bulunduğu üçüncü caddedeki (Promenade) keyifli saatleri unutmam mümkün değil.Santa Monica’ya gelmişken birçok filmde gördüğümüz ve çoğu film yıldızının evinin bulunduğu Malibu sahilinde yürüyüş yapmadan bölgeden ayrılmayın.Los Angeles masalına önümüzdeki ay Universal Studio’larındaki eğlenceli dakikalar,lüks markaları en uygun alabileceğiniz mağazalar,Los Angeles’da yaşanabilecek en güzel yer olan San Diego ve yunuslarla özel bağlar kurduğumuz SeaWorld ziyaretimle devam edeceğim.