Universal Stüdyoları
Alışveriş Tüyoları-San Diego-Sea World

Hayat;en uzun yolculuktur aslında… Başarıları,engelleri,inişleri,çıkışları ve paylaşımların olduğu bir yolculuktur. Kimi zaman güzellikler,kimi zaman zorluklarla dolu olan bu yolculukta yolarkadaşlarının yeri çok önemlidir. Bizleri yarı yolda bırakmayacak,sımsıkı sarılacak,kol kanat gerecek insanlar olmalı bu hayatta. İşte siz benim hayat yolculuğumda benimle olan değerli insanlarla birlikte belki tanımadığım ama beraber Los Angeles masalını paylaştığım Yol arkadaşlarımdansınız…

İlk yazımda;sizlerle Beverly Hills‘te alışveriş,Malibu’da sörf ve Santa Monica sahilinde yürüyüş yapmıştık. Şimdi rotamızı ormanların içindeki yolculuğumuzun sonundaki eğlencenin adresi Universal Stüdyoları‘na çevirelim. Arabadan indiğim an sanki farklı bir dünyadaydım,sağlı sollu çizgifilm temalarıyla süslenmiş City Walk’taki cafe ve hediyelik eşya dükkanlarının ortasında çocuklar gibi koşturduk desem yalan olmaz.

Kırmızı halıdan içeriye girdiğimizde bizi Shrek ,kurabiye canavarları ve Simpsons ailesi karşıladı,haritamızı alıp Simpsonlara doğru yürümeye başladık.(Not:Hızlı tur için Front Line Pass alıp herkes ortalama 1-2 saat sıra beklerken siz en öne geçip park turunu daha hızlı bitirebilirsiniz). Özel bekleme odalarına geçtiğimizde teknolojik eğlenceyi yaşamaya başladık,koltuklara oturup biranda uzayda saniyeler sonra denizin altında olunca gerçekten ilk seçimizi doğru yaptığımızı anladık.

Film serisini severek izlediğim Jurassic Park‘a geldiğimizde mini trenimize binip yeşilliklerin içinden bizi ıslatan dinozorların arasından yüreğimizin hopladığı dev dinozor tam bizi yakalayacakken kendimizi yüksekten bıraktığımız ve sırılsıklam olduğumuz o anı unutmamız mümkün değil.Ara vermeden soluğu Transformers savaşlarına cephane taşırken bulduk kendimizi,yerinde duramayan eğlenceli bir ekiple gitmeniz tavsiye edilir.”Imhotep Imhotep” sesleri eşliğinde hızlı trenle piramitlerin içinde karanlıkta süratle yol almanın aniden etrafımızı saran böceklerle savaşmanın en güzel yanı Mumya filminin birer kahramanı olmamızdı.

Hayal dünyasının perde arkasını keşfetmek Stüdyo Turları’na katılmak için sıra beklemeye başlıyoruz. Trene bindikten kısa bir süre sonra ekranlarda en sevdiğim film Geleceğe Dönüş başladı büyük bir heyecanla sağa baktığımda Hill Valley tam karşımdaydı inip Marty ve Doktor Brown’u bulmak ve az ilerde sergilenen filmdeki DeLorean zaman makinesiyle çocukluk yıllarına yolculuk iyi gelirdi hepimize.Tren ilerlerken Desperate Housewives’taki Wisteria Lane caddesinden,Steven Spielberg’in yönetmenliği yaptığı Dünyalar Savaşı filmindeki enkazın ortasından ve bir anda Bates Motel’in önünden geçerken filmin ana karakteri Norman’ın saldırısına uğrayabiliyor bundan kaçarken metro durağındaki sette depremi yaşayıp,üst duvardan tırın üzerimize düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalabiliyoruz.Nehrin üzerindeki asma köprüden geçerken köprünün yıkıldığı an;turun en heyecanlı dakikalarıydı bence.Birde Jaws filmindeki sahneye ve uçak kazasının olduğu sete konuk olduk.

Artık alışveriş zamanımız gelmeye başlamıştı ama son dakika Korku Evi’ne uğradık yürüyerek karanlıkta yürürken duvarın arkasından testereli adam üstüme doğru geldiğimde ne yapacağımızı bilemedik Aslı’yla birbirimize sarıldığımızı hatırlıyorum en son sonra vampirler yolumuzu kapattı daha neler neler gidip yaşamanızı isterim. Bu kadar heyecandan sonra yorgunluğumuzu Blues Brothers‘ın müzikleriyle attık ve kendimizi Citadel Outlet‘te bulduk. Aklınıza gelebilecek çoğu markanın uygun fiyattaki ürünleriyle 2 saatlik alışveriş dünyasına adımımızı attık. Burdan renkli tshirtler,pantalonlar,uçuşan etekler ve çok güzel trençkotlar aldım. Uzun kalıyorsanız programınıza Cabazon Outlet’i almayı unutmayın çünkü gömlek ve çantalarımıda çoğunlukla ordan aldım. Newyork’a geçeceğim için Camarillo Outlet’e gitmedim ama istediğinizi bulamadıysanız bu adresede uğramanızı öneririm. Bence Amerika’da alışverişin üç atlısı var;T.J.Max,Ross ve Marshalls’dır.

Amerika’nın en güzel şehri olan ve bu lakabını hakeden San Diego’ya ayak basıyoruz burası ABD’nin batısında, Kaliforniya eyaletinin en güneyinde ve Meksika sınırında yer alan bir şehirdir. San Diego bir ticaret ve liman kentidir. En büyük Piyade üssü (Marine) ve deniz kuvvetlerinin büyük bölümü burada yer aldığından askeri bir şehirdir. En ünlü semtleri La Jolla ve Askeri havaalanının bulunduğu Miramar’dır.

La Jolla,özellikle zengin kesimin yaşadığı doğal bir koydur,lüks restoranları ve sanat galerileri ile ziyaretçi çekmektedir. Kentin simgesi haline gelmiş olan San Diego Zoo, Balboa Parkının içerisinde yer almaktadır. Amerika’nın hatta Dünyanın en büyük hayvanat bahçeleri arasında yer alır. İşte benim tekrar saatlerce vakit geçirmek için hayallerini kurduğum Coronado adası; San Diego’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Bu Ada; San Diego ana karaya bir köprü ile bağlanmıştır. San Diego şehir merkezinden 10 – 15 dakika uzaklıktadır. Bu ada daha çok San Diego zenginlerinin ikamet ettiği bölgedir. Bir çok dünya liderine, ünlü sanatçılara ev sahipliği yapmıştır. Plajları ve denizi oldukça temizdir,sörfçüleride unutmamak lazım. Adanın en meşhur yeri ise ; 1959 yılında Billy Wilder tarafından çekilen ve başrollerinde Marilyn Monroe,Tony Curtis ve Jack Lemmon’un oynadığı Bazıları Sıcak Sever (Some Like It Hot) filmine ve birçok çekime evsahipliği yapmış olan 1888 yılında inşa edilmiş Hotel Del Coronado’dur.
Ailem sayesinde denizle içiçe büyümüş biri olduğum için Sea World bana çok eğlenceli geldi.Beyaz Kutup ayısı o kadar tatlıydıki ekip başka bölümlere geçtiği halde ben onun yanında kalmıştım.Yunuslarla beraber yüzmenin yanında gösterilerini izlemekte çok keyifliydi.

Ve gelelim sırılsıklam olduğumuz yere; Shamu şovunda okyanusun derinliklerinde onlarla yarışıyor gibi bir havaya giriyorsunuz ve ilk 25 sıraya yağmurluk dağıtılıyor bizde ilk sıralarda heyecanla oturduk ve çıktığımızda adrenalin ve ıslaklık oranımız en yüksek seviyelerdeydi.Son dansıda flamingolarla yaptıktan sonra Sea World’e veda ettik.Benimle Dünya’yı keşfetmek eğlenceliyse,takipte kalmaya devam Yol arkadaşlarım…

Click edit button to change this text.